Co je to Hoax

Hoax je falešná dezinformační zpráva, která má za úkol vědomě oklamat čtenáře. Je záměrně šířen, většinou je středem pozornosti díky svému šokujícímu a kontroverznímu titulku. Tvůrce Hoaxu doufá v to, že čtenáři uvěří obsahu článku, a že ho i nadále sdílí. Mezi nejčastější typy Hoaxu patří:

Falešné zprávy

Toto jsou zpravidla výmyšlené nebo zkreslené zprávy, které se tváří jako aktuální události. Mohou být šířeny prostřednictvím sociálních médií, webových stránek, nebo e-mailů.

Falešné fotografie a videa

Hoaxy v této kategorii zahrnují manipulované nebo retušované obrázky a videa,která mění realitu nebo vytvářejí falešné situace. Může se ale jednat i o deepfake. Tento druh hoaxu je často používán k vytvoření sensationálních vizuálních efektů.

Podvodné soutěže a loterie

Tento typ hoaxu slibuje účastníkům velké ceny nebo výhry, pokud splní určité podmínky, například sdílení informací, nebo posílání peněz. Ve skutečnosti se ale často jedná o způsob, jak získat osobní údaje nebo peníze od lidí. Tento hoax se nejvíce rozšiřuje přes řetezové emaily.

Zdravotní hoaxy

Tyto hoaxy tvrdí, že určitý produkt, dieta, nebo lék, může vyléčit nebo prevencovat závažné nemoci. Mohou mít vážné důsledky pro zdraví jednotlivců, kteří uposlechnou takové rady. Oběvují se pořád, ale nejvíce jsme si jich mohli všimnout za doby Coronaviru, kdy kolovaly hoaxy o očkování s čipy.

Politické a konspirační hoaxy

Tento druh hoaxu často zahrnuje šíření dezinformací o politických událostech, osobnostech, nebo konspirační teorie. Mohou mít vliv na veřejné mínění a politické rozhodování. Nejvíce se objevují v předvolebních dobách, kdy je záměrem autora hoaxu daného politika pošpinit.

Příklad Hoaxu

Jak se dělá pandemie, když zemřelo méně lidí než loni. Svět Dr. Wodarga. Koronavirus je prý fikce. Mnozí se mu vysmívají, ale data proti němu chybí. VIDEO a šokující statistika. Zdroj: Arfa.cz

Článek byl napsaný: 21.03.2024 21:39

Zpět